Yoğuşmalı Kombi Nedir

yoğuşmaalı kombi nedir?

Yoğuşmalı Kombi Nedir ?

Yoğuşmalı Kombi Nedir ? sorusunu şöyle cevaplayabiliriz;  hermetik kombi ailesinin bir üyesidir. “Yoğuşma” terimi kombide buharın yoğuşmasını ifade eder. Kombiniz doğalgaz yaktığı zaman büyük miktarlarda su buharı ortaya çıkar. Yoğuşmalı kombiler çıkan su buharının enerjisini kendi enerjisine katar ve enerjisini aldığı yoğuşan buharı, su olarak dışarı atar. Normal kombilerin verimleri %80 ile %92 arasında değişirken yoğuşmalı kombiler, %105 ile %109 arasında değişen verimlerle çalışırlar.

Doğalgaz’ın Türkiyedeki illerin çoğunda konutlarda kullanılmaya başlamasıyla kombi adı verilen cihazlar daha çok kişi tarafından incelenmeye başladı. Kombi pazarının büyümesiyle birlikte birçok kombi firması, birbirinden farklı modeller piyasaya sürdü.. Son yıllarda tüm dünyada yaşanan önemli krizler ve diğer olaylar başta petrol olmak üzere birçok hammaddenin artmasını tetikledi.. Doğalgaz da bu artıştan nasibini aldı.. Bu yüzden tüketiciler artık daha az doğalgaz tüketen cihazlara yönlenmenin peşine düştü.. Şu anda doğalgaz yakan en tasarruflu cihazlar yoğuşmalı kombilerdir.

Yoğuşmalı Kombi ile normal hermetik (konvansiyonel) kombi arasındaki fark nedir ?

Yoğuşmalı bir kombi ile normal (konvansiyonel) bir kombi arasındaki en temel fark; ikisi arasında %20 civarında bir yakıt tüketimi farklı olmasıdır.. Peki bu fark nasıl oluşmaktadır; Doğalgaz kombinin içinde hava ile karışarak bir yanma odasında yanar ve ısısını suya aktarır.. İşte bu yanma sonucunda bir baca gazı oluşur, bu baca gazının sıcaklığı ortalama 140-180 C arasındadır.. İşte bu baca gazi yoğuşmalı bir kombide 50-60 C lere kadar düşürülmektedir.. Ve baca gazının 140-180 c ler yerine 50-60 C lerde bacadan atılmasının sebebi, baca gazının içerisindeki gizli ısının da ısıtma sistemine aktarılabilmesinden kaynaklanır. Yoğuşmalı Kombi ile ilgili en büyük yanlış anlaşılma yoğuşmalı kombinin gazı iki defa yaktığının sanılmasıdır. Oysa kombiden çıkan su buharının eşanjörün etrafında döndürülmesiyle içindeki enerji alınır ve su haline gelen buhar dışarı atılır. Kısacası yoğuşmalı kombiler doğalgazı daha verimli kullanırlar. Hesabını bilen tüketicinin seçimi her zaman yoğuşmalı kombiden yanadır.

Yoğuşmalı Kombi Montajı ile Hermetik Kombi Montajı Arasındaki farklılıkları örneklerle anlattığımız videomuz aşağıdadır. Yoğuşma Gideri Nerelere bağlanır ? Yoğuşma Sıvısı Zararlı mıdır?

Siz de yoğuşmalı kombiyi seçerek hem cebinize hem de çevrenize katkıda bulunabilirsiniz.

 En güncel yoğuşmalı kombi fiyatları için bize aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi

Teknik Bilgi için WhatsApp hattından bize ulaşabilirsiniz. Yoğuşmalı kombi montajı, Kombi değişimi işlemleri hakkında detaylı bilgi veriyoruz.

Yoğuşmalı Kombi Nedir

 

 

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çalmaya karşı korumalı!